
Ashwagandha – co to jest i jak działa
Ashwagandha to roślina kryjąca się również pod nazwą witania ospała, żeń-szeń indyjski oraz śpioszyn lekarski. Od wieków znana jest ze swoich niezwykłych właściwości prozdrowotnych, jednak na terenie Europy cieszy się popularnością od kilku lat. Zawojowała rynek, gdy uznanie zyskała medycyna alternatywna. Dziś występuje on w wielu suplementach oraz w postaci kropli. Jeśli chcesz dowiedzieć się, więcej na temat Ashwagandhy – co daje, kiedy ją brać oraz na co pomaga – zapoznaj się z poniższym artykułem.
Ashwagandha – co to jest?
Ashwagandha, czyli witania ospała, jest rośliną kserofityczną, należą do tej rodziny także m.in. pomidor, bakłażan, czy papryka. Naturalnie występuje przede wszystkim w Azji południowo-wschodniej oraz na niektórych terenach Australii i Afryki. Można spotkać ją także na Wyspach Kanaryjskich, Przylądku Dobrej Nadziei oraz w Himalajach. Witania przeznaczona do celów leczniczych jest hodowana na terenach uprawnych.
Ashwagandha to jedna z roślin adaptogennych, czyli tych zmniejszających wszelkie zaburzenia zachodzące w organizmie na skutek stresu. Żeń-szeń indyjski doskonale oddziałuje na układ immunologiczny i nerwowy, a także redukuje zmęczenie. Jego dużą zaletą jest również fakt, iż zwiększa libido i skutecznie poprawia płodność. A to zaledwie część jego cennych właściwości!
Ashwagandha – jak działa?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, Ashwagandha ma wiele cennych właściwości. A to wszystko dzięki temu, iż w jej liściach i korzeniach występują witanolidy, alkaloidy, saponiny i witaferyny. Są to chemiczne substancje wyróżniające się niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi. Wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wykorzystywane są często także podczas terapii onkologicznej. W ajurwedyjskiej medycynie Ashwagandha stosowana jest przede wszystkim do redukcji stresu oraz poprawy sprawności umysłu i samopoczucia. Polecana jest ona przede wszystkim osobom zmagającym się z chronicznym stresem i zaburzeniami nastroju. Dzięki licznym analizom udało się również udowodnić, że Ashwagandha poprawia jakość snu, zmniejsza poziom cukru we krwi, wzmacnia kondycję fizyczną, pozytywnie wpływa na pracę mózgu i wspiera leczenie niedoczynności tarczycy. Wykazano także, że doskonale sprawdza się podczas odchudzania.
Ashwagandha – przeciwwskazania
Gdy już wiesz sporo o Ashwagandhdzie – na co pomaga i czym jest – zapewne chciałbyś dowiedzieć się, kiedy nie należy jej stosować. Mimo że ma ona wiele pozytywnych właściwości i korzystnie wpływa na zdrowie, to nie każdy powinien po nią sięgać. Zawarte w niej związki oddziałują na funkcje dokrewne, przez co jej suplementację powinny skonsultować z lekarzem osoby cierpiące na choroby tarczycy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób stosujących leki o działaniu ośrodkowym – przeciwpadaczkowe, antydepresyjne i nasenne. Nieprawidłowe stosowanie Ashwagandhy może niekorzystnie wpłynąć również na osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę i wrzody żołądka. Nie powinny po nią sięgać także kobiety w ciąży i karmiące. Ponadto po zastosowaniu żeń-szenia indyjskiego trzeba dokładnie obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek niedogodności skonsultować się z lekarzem.
Ashwagandha – kiedy brać?
Preparaty z Ashwagandhy lub z jej dodatkiem należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Przed przyjęciem preparatu trzeba koniecznie zapoznać się z treścią ulotki. W przypadku zmagania się z chorobami przewlekłymi należy skonsultować z lekarzem terapię Ashwagandhą. Specjalista wskaże, przez jaki czas i jak często stosować żeń-szeń indyjski, aby uzyskać pożądane efekty i zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Oczywiście należy pamiętać, że aby dostrzec pozytywne rezultaty przyjmowania Ashwagandhy, należy uzbroić się w cierpliwość. Najczęściej efekty widoczne są po ok. 2 miesiącach stosowania preparatu. Jednak okres ten zależy w dużej mierze od predyspozycji danej osoby. Niektórzy już po kilku tygodniach przyjmowania Ashwagandhy zauważają pierwsze efekty.
Jakie elementy mogą być wprowadzone do diety osób, które dbają o linię? Porozmawiaj z ekspertem Programu Królów ds. żywienia i dowiedz się więcej!