Dieta na trądzik
Trądzik to problem nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. Właściwa dieta nie wyeliminuje choroby, ale może w znaczny sposób zmniejszyć jego objawy i wspomóc leczenie. Nieodpowiedni sposób odżywiania nie jest jedyną przyczyną powstawania widocznych krostek. Produkty wysoko przetworzone, o wysokiej zawartości soli i konserwantów negatywnie wpływają na naszą skórę. W przypadku trądziku ich działanie może nasilać objawy choroby.
Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych
Podstawą diety osób chorych na trądzik są produkty i dania lekkostrawne, zdrowe i ułatwiające oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto zamienić potrawy smażone na gotowane lub pieczone. Trzeba zrezygnować z części przekąsek i przypraw, które mogą nasilać niepożądane zmiany skórne. Przede wszystkim należy unikać produktów wysoko przetworzonych, czyli takich, które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i aromaty. Są to na przykład napoje gazowane, słodkie i słone gotowe przekąski, a także żywność z długim terminem ważności. Słodycze także nie mają dobrego wpływu na kondycję skóry w przypadku trądziku. Nawet gorzka czekolada to coś, czego powinniśmy unikać.
Ogranicz spożycie soli
Ostre przyprawy takie jak pieprz i papryka, a także sól mogą mieć wpływ na powstawanie krostek na skórze. Negatywny wpływ mają też wysoko przetworzone węglowodany takie jak makaron i pieczywo. Warto szukać w sklepach ich pełnoziarnistych odpowiedników, ponieważ są zdrowsze dla naszego układu pokarmowego i popularne, a co za tym idzie mamy szeroki wybór produktów na półkach. Dodatkowo, jeżeli palimy papierosy powinniśmy rzucić ten nałóg, a spożycie alkoholu ograniczyć do jednej lampki wina dziennie.
Witamina A i witaminy z grupy B
W przypadku skóry z trądzikiem szukajmy produktów bogatych w witaminę A, czyli beta karoten. Poprawi kondycję skóry i nada jej ładny kolor.
Najwięcej witaminy A znajdziemy w: marchewce (ugotowanej), pomidorach, pomarańczach, brokułach, melonach, papryce, szpinaku, brzoskwiniach i sałatach.
Produkty bogate w witaminy z grupy B będą sprzyjać łagodzeniu schorzeń skórnych. Znajdziemy je w produktach takich jak: orzechy, pestki, w roślinach strączkowych, drożdżach, wątróbce, drobiu, jajach i pieczywie pełnoziarnistym.
Cynk ułatwia gojenie
Cynk zawarty na przykład w kiełkach i soi działa leczniczo na gojenie się zmian skórnych, a jego niedobór prowadzi do ich pogłębiania. Zapewnimy sobie odpowiednią ilość tego pierwiastka włączając do naszej diety owoce morza, ryby, np. węgorza, wątróbkę drobiową, rośliny strączkowe, pieczywo żytnie, kasze, jaja, a także pestki słonecznika.
Błonnik
Podstawowym składnikiem diety, który umożliwia oczyszczanie organizmu jest błonnik, który znajdziemy w otrębach, kaszach, brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie. W naszych posiłkach nie powinno też zabraknąć nasion roślin strączkowych, świeżych warzyw i owoców, a także suszonych owoców.
Z trądzikiem trzeba walczyć na kilku płaszczyznach – od wewnątrz stosując odpowiednią dietę oraz od zewnątrz dobierając leki i kosmetyki. Warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, który opracują plan dietetyczny, wykluczający określone produkty i utrzymujący zbilansowany poziom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zapisz się na bezpłatną konsultację!