Kochamy gęste, lśniące, mocne, zdrowe włosy! Właśnie o takich każdy i każda z nas marzy. Gdy widzimy, że zaczynają wypadać to dla nas pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i powinniśmy się temu przyjrzeć, a najlepiej skonsultować z Ekspertem (może potrzebna Ci dieta na wypadanie włosów). Dowiedz się, dlaczego wypadają włosy.
Co powoduje wypadanie włosów?
1. Stres
Przewlekły stres, uczucie nieustającego niepokoju i brak odpoczynku zawsze odbija się na zdrowiu organizmu i może wpływać na pojawienie się wypadania włosów. Wówczas mamy do czynienie z tzw. „łysieniem psychogennym”. Może być wywołane przez problemy w pracy, problemy rodzinne czy nagłe i trudne sytuacje jak np. śmierć bliskiej osoby. Wypadanie włosów spowodowane stresem należy leczyć przede wszystkim przez wyeliminowanie źródła stresu, stosowanie technik relaksacyjnych i regularną aktywność fizyczną.
2. Nieodpowiednia pielęgnacja
Źle dobrane i stosowane w nadmiernej ilości środki do pielęgnacji i stylizacji włosów mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję lub spowodować ich wypadanie. Produkty takie jak lakiery i pianki do włosów obciążają włosy, co powoduje, że zaczynają wypadać. Podczas nieprofesjonalnych zabiegów koloryzacyjnych stosowane są silne środki do koloryzacji i rozjaśniania, które osłabiają włosy i wpływają na ich zwiększone kruszenie i łamliwość. Warto też ograniczyć korzystanie z prostownic, lokówek, a nawet suszarki ustawionej na najwyższą temperaturę, ponieważ gorące powietrze uszkadza i osłabia włosy. Specjaliści zalecają stosowanie dermokosmetyków dedykowanych do odpowiedniego typu włosów, które nie będą je obciążać.
3. Łysienie androgenowe, czyli przerzedzenie i dziedziczne łysienie, na które cierpi 50% osób po 50 roku życia.
4. Złe odżywianie i zaburzenia odżywiania
Niedostarczanie organizmowi wraz z posiłkami wszystkich niezbędnych składników odżywczych do organizmu przez źle skomponowaną codzienną dietę czy zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja czy bulimia
5. Anemia
Niedobór żelaza może powodować wypadanie włosów, a także słabą koncentrację, złe samopoczucie, bladość skóry, uczucie ciągłego zmęczenia i łamliwość paznokci. Bardzo często niedobór żelaza występuje u wegetarian, którzy nie uwzględniają w diecie produktów takich jak czerwone mięso, podroby czy jaja.
6. Choroby skóry
Kondycja skóry, a zwłaszcza skóry głowy ma duży wpływ na stan naszych włosów. Choroby skóry takie jak grzybica, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, przewlekłe gronkowcowe ropne zapalenie meszków włosowych czy toczeń rumieniowaty mogą powodować nadmierne wypadanie włosów.
7. Choroby tarczycy
Zarówno w przypadku nadczynności lub niedoczynności tarczycy może występować wypadanie włosów. W przypadku nadczynności tarczycy nasz metabolizm jest znacznie podwyższony co wpływa na przyśpieszenie cyklu życia włosa. Szybciej przechodzi z fazy wzrostu w fazę starzenia, a na koniec wypadania. Niedoczynność tarczycy powoduje z kolei znaczne spowolnienie metabolizmu przez co nasze włosy mogą być kruche, łamliwe, suche i oporne na kuracje regeneracyjne. Zarówno wypadanie jak i osłabienie włosów ustąpi, jeżeli tarczyca będzie pracować normalnie.
8. Leki
Wypadanie włosów może być konsekwencją przyjmowania niektórych leków takich jak leki przeciwtarczycowe, obniżające ciśnienie, przeciwzakrzepowe, antydepresyjne, antykoncepcyjne, stosowane przy chorobach serca. W przypadku, gdy przyczyną wypadania włosów są przyjmowanie regularnie leki, należy poprosić lekarza o ich zmianę na inne.
9. Zmiana pór roku
Organizm źle znosi zmiany pogody, a także przesilenie wiosenne i jesienne. W tym okresie nie tylko odczuwamy zmęczenie i senność, ale także możemy zauważyć zwiększone wypadanie włosów. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne witaminy i minerały. Dodatkowo możemy zauważyć osłabienie włosów zimą z powodu bardzo niskich temperatur na zewnątrz i dużych zmian temperatury po powrocie do ciepłego pomieszczenia. Profilaktycznie warto na początku wiosny i jesieni badania krwi i upewnić się, że nie występują niedobory składników odżywczych.
Jak prawidłowe odżywianie wpływa na jakość naszych włosów?
Dbanie o włosy to nie tylko kosmetyki, ale przede wszystkim odpowiednia dieta. Dieta na wypadanie włosów może znacząco poprawić ich jakość i sprawić, że będą mocne i pełne blasku.
Korzystnie wpłyną na stan Twoich włosów witaminy A, C, E, witaminy z grupy B oraz cynk, żelazo i miedź.
Wypadają Ci włosy? Chcesz wiedzieć, jakie produkty powinny znaleźć się w Twojej diecie, aby dostarczyć organizmowi ww. witamin i minerałów? Potrzebna Ci dieta na wypadanie włosów? Skontaktuj się z nami!
Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji na temat zdrowego odżywiania i skutecznego odchudzania.