Czy warto wydawać pieniądze na zdrową dietę i odchudzanie? Ile kosztuje dieta? Czy jest ona droższa niż Twoje codzienne wydatki na jedzenie? Sprawdź!

Ile kosztuje dieta?

„Ta dieta jest zbyt droga”. „Nie mam pieniędzy, żeby zdrowo jeść”. „Jak ktoś ma pieniądze, to może sobie pozwolić na jakieś diety i inne wymysły”. „Pani kochana, to łatwo powiedzieć, ja mało zarabiam i o zdrowym jedzeniu mam myśleć? Większe problemy mam na głowie. Ja leki na ciśnienie i cukrzycę muszę wykupić i o to się martwię”.

Ok, nie masz pieniędzy na wymyślne, modne posiłki. Czyli można powiedzieć tak w skrócie, że nie masz również pieniędzy na zdrowe jedzenie. W związku z tym kupujesz cokolwiek, aby tylko zaoszczędzić. Ale czy taki sposób myślenia jest zgodny z rzeczywistością?

Wiemy, są różne sytuacje w życiu. Jedni zarabiają więcej, inni ledwo wiążą koniec z końcem. Ale obie te grupy po przeanalizowaniu miesięcznych wyciągów z kart czy paragonów otwierają oczy ze zdziwienia, jak dużo wydają pieniędzy na niepotrzebne, życiowe zapychacze.

Na podstawie poniższego, opisanego przypadku uświadomisz sobie jak duży procent budżetu na zakupy spożywcze mogą pochłaniać słodkie napoje, słodycze i gotowe kanapki. 

Przykładowo:

  • litr Coca-Coli lub innych słodkich napojów co drugi dzień,
  • kawa z dodatkami (syropem lub bitą śmietaną) w kawiarni dwa razy w tygodniu,
  • codziennie jako dodatek do herbaty/kawy popularny rogalik (lub czasami jakieś ciastko z cukierni),
  • jako deser po obiedzie batonik lub ciastka,
  • w dni pracujące kanapka z szynką kupiona gdzieś w piekarni lub innym, przypadkowym sklepie.

Zobacz, ile pieniędzy wydaje się na te kilka rzeczy. Spójrz na wyliczenia poniżej (wydatki miesięczne – 30 dni)

SŁODKI NAPÓJ 1L (co 2 dzień) – 7 zł (105 zł miesięcznie)

KAWA Z DODATKAMI (2 razy w tygodniu) – 18 zł (144 zł miesięcznie)

BATON (codziennie) – 2 zł (60 zł miesięcznie)

ROGALIK 7-days (co 2 dzień) – 3,50 zł (52,50 zł miesięcznie)

KANAPKA Z SZYNKĄ (co 2 dzień ) – 8 zł (120 zł miesięcznie)

RAZEM: 480 zł miesięcznie!

TO JEST PRAWIE 500 zł !

Ile kosztuje dieta u dietetyka?

Najśmieszniejsze jest to, że jak się człowiek temu dokładnie przyjrzy, to praktycznie każdy znajdzie chwilę na zrobienie w domu tej kanapki, czy czegoś słodkiego, ale zdrowego do picia.

Dlaczego np. wychodząc z domu nie można spakować sobie zdrowej przekąski na wypadek spadku energetycznego? A następnie nie biegać po okolicznych sklepach i wydawać niepotrzebnie kolejnych pieniędzy z konta?

Jest to błędne koło i dopóki nic z tym sami nie zrobimy, nic się również nie zmieni. Jeśli wdrożysz stopniową rezygnację z niepotrzebnego, miesięcznego żywienia, przekonasz się, jak spora kwota może pozostać w Twojej kieszeni.

Pamiętaj, najważniejsza jest klarowność. Dlatego musisz mieć świadomość tego, na co wydajesz pieniądze w miesiącu i dlaczego nie stać Cię na wszystko co chcesz, a tym bardziej zdrowe żywienie. Wówczas, po dokładnej analizie będziesz w szoku, ile funduszy miesięcznie możesz zaoszczędzić, a co za tym idzie, wydać je na coś bardziej zdrowszego czy rozwojowego.

Okazuje się, że cena przetworzonych i gotowych do spożycia produktów z uwagi na nakład czasowy czy logistykę w sposób znaczący przewyższa cenę użytych surowców. Przykładowo, wymyślne smoothie umieszczone w pięknej butelce może nas kosztować nawet 9–10 zł, podczas gdy koszt użytych składników to zaledwie ok. 3–4 zł.

Zdrowa dieta to również inwestycja, która w perspektywie lat się zwróci. Wiele schorzeń wynika z diety, a jak wiadomo leki kosztują. Część chorób można wyleczyć za pomocą diety, a lista schorzeń wynikających z tej złej, jest dość długa. Wszelkie niedobory mogą wpływać na nasze zdrowie, generując nie tylko koszty, ale również znacząco wpływać na jakość naszego życia.

Warto zadać sobie pytanie, czy oszczędzając wydatki na “jedzenie” rzeczywiście oszczędzamy?

Zapraszamy Cię do polubienia naszej strony na Facebooku. Zamieszczamy tam mnóstwo ciekawych informacji na temat zdrowego odżywiania i skutecznego odchudzania.

Zaobserwuj nas na: