
Jak walczyć z cellulitem?
Jak walczyć z cellulitem, jak pozbyć się cellulitu – poznaj skuteczne metody!
Cellulit to powszechny problem dotyczący kobiet, który nasila się z wiekiem. Zbliża się lato i to odpowiedni moment, żeby zadbać o piękną skórę i zdążyć przed wakacjami na plaży. Dowiedz się więcej na temat cellulitu i poznaj skuteczne sposoby na jego redukcję.
Cellulit – co to takiego?
Cellulit najczęściej pojawia się na piersiach, brzuchu czy udach. To inaczej tzw. „pomarańczowa skórka”. Zyskał taką nazwę ze względu na zmiany struktury skóry takie jak grudki, pomarszczenia i włóknistość. W zależności od stopnia zaawansowania cellulitu jego rozmiar i wygląd będą mniej lub bardziej intensywne.
Gdy zobaczymy pierwsze oznaki cellulitu trzeba jak najszybciej zacząć działać, ponieważ im wyższe stadium tym trudniej z nim walczyć, a w najbardziej zaawansowanym stadium zmiany mogą być nieodwracalne. Bardzo dużym problemem jest towarzysząca cellulitowi nadwaga i otyłość. Pomarańczowa skórka jest bezpośrednio związana z komórkami tłuszczowymi (adypocyty), więc im więcej nadprogramowych kilogramów tym objawy cellulitu są coraz bardziej widoczne.
Gdy komórki tłuszczowe się powiększają powodują ucisk w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, które są tuż obok nich. Stopniowo pogarsza się krążenie w skórze i słabnie przemiana materii w komórkach. Przyswajają coraz mniej tlenu i składników odżywczych, co zaburza proces usuwania toksyn. Konsekwencją jest gromadzenie toksyn i wody w tkankach. Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, w której grudki tłuszczu przyczyniają się do powstawania pustych przestrzeni między nimi.
Przyczyny powstawania cellulitu są następujące:
- Wysoki poziom estrogenów
- Brak aktywności fizycznej
- Nadmiar słodyczy
- Wysokie spożycie soli
- Przetworzona żywność
- Napoje gazowane
- Siedzący tryb życia
- Problemy z krążeniem
- Wady postawy
- Papierosy
- Kawa
- Alkohol
- Obcisłe ubrania
- Buty na wysokich obcasach
Stopnie cellulitu
- Na pierwszy rzut oka nie jest bardzo widoczny. Można określić, czy występuje ściskając płat skóry dwoma palcami na brzuchu czy górnej części ud i obserwując czy widoczne są małe grudki.
- Kolejny stopień określa się w identyczny sposób co pierwszy. W tym przypadku po ściśnięciu palcami płatu skóry zamiast małych grudek zobaczymy skórę podobną do skórki pomarańczy. Dodatkowo podczas dotyku w obrębie tego miejsca możemy odczuwać lekki ból.
- W trzecim stopniu cellulit jest widoczny bez ściskania skóry. Skóra jest nierównomiernie pofałdowana, a grudki mają większą objętość.
- W najwyższym stopniu cellulitu, skóra trzęsie się od nadmiaru pofałdowań. Gdy jej
dotykamy, bardzo łatwo wyczuć grudki, które są bardzo bolesne.
Rodzaje cellulitu
- CELLULIT WODNY – to rodzaj cellulitu, który pojawia się najwcześniej. Możemy ją zauważyć podczas ściśnięcia fałdy skóry. Powierzchnia skóry będzie nierówna i będzie na niej widać małe opuchlizny. W przypadku tego rodzaju cellulitu skuteczna będzie odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne i dieta.
- CELLULIT TŁUSZCZOWY – to kolejne stadium cellulitu. Na skórze widać zagłębienia i czuć podczas dotyku grudki i drobne guzki. Przyczyną są powiększone komórki tłuszczowe. Wówczas zaleca się odpowiednio intensywną aktywność fizyczną i kosmetyki wspomagające redukcję cellulitu.
- SKÓRA MATERACOWA – to najbardziej zaawansowane stadium cellulitu. Charakteryzuje się licznymi widocznymi guzkami i zagłębieniami na skórze. Niestety, gdy pojawi się niedokrwiony obszar pokryty bruzdami, będzie się stopniowo powiększać. Zmiany są nieodwracalne, ale można działać, żeby je zahamować. W tym przypadku, nawet lekarz medycyny estetycznej nie odwróci efektu skóry materacowej, dlatego jeżeli zobaczymy pierwsze oznaki cellulitu wodnego lub tłuszczowego trzeba jak najszybciej zacząć działać.
Jak walczyć z cellulitem? Jak pozbyć się cellulitu? Poznaj 10 najlepszych sposobów na redukcję cellulitu!
- Woda, woda i jeszcze raz woda – picie pomaga wypłukać toksyny zawarte w organizmie, które prawie w największym stopniu sprzyjają powstawaniu cellulitu.
- Zdrowe odżywianie – zdrowa, pełnowartościowa dieta z odpowiednią proporcją tłuszczy dla wybranego organizmu.
- Masaż antycellulitowy – masaż lodem, masaż pneumatyczny, ciepłym olejem ze świecy. Należy pamiętać, że masaże są dopełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem odpowiednich kosmetyków, aktywności fizycznej oraz zdrowej diety. Samo masowanie cellulitu na niewiele się zda, jeśli inne elementy kuracji nie będą stosowane.
- Ćwiczenia wspomagające walkę z cellulitem (np. spacery, jogging, trening interwałowy, spinning, orbitrek, skakanka, ćwiczenia na brzuch, pośladki i nogi) – tak naprawdę każdy wysiłek fizyczny będzie odpowiedni do walki z pomarańczową skórką.
- Systematyczne peelingi (np. z soli morskiej, kawy).
- Szczotkowanie na sucho – pobudza mikrokrążenie i dotlenia organizm w 5 minut, pobudza również limfę.
- Rollmasaż – automatyczna rolka, która obraca swoje wałki z odpowiednią prędkością. Pobudza limfę, wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn, ujędrnia skórę, dodatkowo pomaga uśmierzyć bóle stawów.
- Zimne prysznice – mogą wpływać na redukcję cellulitu (on nie lubi zimna).
- Masaże z wykorzystaniem specjalnej aparatury dostępnej w salonach kosmetycznych lub w salonach medycyny estetycznej. To najbardziej skuteczny sposób na redukcję cellulitu.
- Ogranicz spożycie soli i sodu, ponieważ powodują zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki.
Naturalne produkty, które pomagają w walce z cellulitem to: zielona herbata, buraki, brokuły, czarna rzepa, koper włoski, pokrzywa, kurkuma, mniszek lekarski. Możesz je jeść, pić, stosować jako okłady czy składniki kosmetyków. Dzięki nim pobudzisz ukrwienie, przyśpieszysz przemianę materii i usprawnisz budowę kolagenu.
Jak walczyć z cellulitem, jak pozbyć się cellulitu? Najskuteczniejsza metoda walki z cellulitem to …
Najskuteczniejszą jednak metodą jest konsultacja z ekspertem, który stworzy odpowiedni plan działania na pozbycie się cellulitu i uwzględni w nim wszystkie ważne elementy. Zarówno w przypadku cellulitu wodnego, tłuszczowego, jak i ciążowego odpowiednio dobrana dieta, aktywność fizyczna, zabiegi fizykalne i kosmetyczne, a także dodatkowe wspomaganie farmaceutyczne gwarantują sukces. Jeżeli cellulit jeszcze nie występuje i nie chcemy, żeby wystąpił, należy jak najwcześniej wprowadzić zdrową zbilansowaną dietę i odpowiednie nawyki.
Zapraszamy do konsultacji z ekspertem
Zapraszamy Cię również do polubienia naszej strony na Facebooku, gdzie zamieszczamy mnóstwo ciekawych informacji na temat zdrowego odżywiania i skutecznego odchudzania.